The Bike

March 23, 2011

I prepared the bike on my own. I wished to have it simple, sturdy and made of parts that would be easiest to replace with substitutes found on African market. Doing that, I have gained much of practical knowledge about bike building, which – I hope not – would be useful in case there are troubles.

The frame, crankset and front derailer came from Wheeler 6600 bike, dated 1993. These were the golden years of steel-framed MTB. Mine is assembled of double-butted Cro-Moly pipes, lugged and brazen with brass. A piece of excellent craftsmanship. Of course, I had it sandblasted and powder coated black.

Still clean and shiny

Still clean and shiny

I decided to use 8-speed rear cassette. In Europe this standard is already vanishing, but the long history of manufacture of compatible cranks, sprockets and chains make me think it's the most probable standard to encounter in Africa.

The other parts I tried to get from higher Shimano groups: both hubs, rear derailer and the chain are Deore XT; cassette and bottom bracket – Deore LX. I built the wheels with my own hands and help from guru Sheldon Brown, using heavy-duty downhill rim Alexrims DM24.

The tyres are Schwalbe Marathon Supreme, which I intend to replace with Marathon Extreme before hitting African off-road. Racks are Cargo and Ergo models from Tubus and panniers came from Ortlieb.

A short ride along a river

A short ride along a river

On a test offroad ride

On a test offroad ride

Comments:

Jacor
Jacor
12 years, 9 months ago
Powodzenia !
Siodełko z wentylacją się jeszcze trzyma ? Mi takie samo po dwóch tysiącach kilometrów zaczęło pękać i w końcu je wyrzuciłem.
Michał
Michał
12 years, 9 months ago
Siodełko zaczęło się rozpadać jeszcze przed wyjazdem. Teraz doczekało się wymiany :)
carusec
carusec
12 years, 2 months ago
Jesteś WIELKI, trzymam kciuki
Jak sprawuje się napęd? a w szczególności łańcuch w tych piaskowych warunkach?
karol
karol
12 years, 1 month ago
Ja również trzymam kciuki
Artur
Artur
11 years, 10 months ago
Jestem pod wrażeniem wyprawy i czytelnikiem blogu.
TRZYMAM KCIUKI I ŻYCZĘ POWODZENIA NA KAŻDYM KILOMETRZE!

Mam pytanie techniczne : jakim urządzeniem i jakim oprogramowaniem nagrywasz GPS trace ? Podejrzewam, że z dostępem do prądu szczególnie w niektórych okolicach nie jest łatwo stąd potencjalne problemy z ładowaniem urządzenia. Tak czy inaczej jego naładowanie i praca przez "cały dzień" to też wyzwanie.
arkosław
arkosław
11 years, 10 months ago
DO ARTUR-a

nie wiem jakiego urządzenia używa Michał ale do zapisywania tras /śladów gps/ w Polsce wg mnie najlepsze jest TRASEO wgrane w komórkę. Znajdziesz w necie.
Artur
Artur
11 years, 8 months ago
Dziękuję za informację. Osobiście używam http://www.sports-tracker.com/ ale byłem ciekaw czego używają PROFESJONALIŚCI. Z tego co poczytałem o traseo to nie wygląda to na program dla profesjonalistów (problemy z długim działaniem, zawieszaniem itp.)
Ewa
Ewa
11 years, 6 months ago
niesamowity rower :) Przy okazji gratuluję dotarcia do celu, pora planować kolejną podróż!
Arek
Arek
11 years, 6 months ago
Jaki siodło miałeś na wyprawie i dalczego ?
promyk
promyk
11 years, 5 months ago
Fajny rowerek.
I jak się sprawował? Dużo awarii?
Nie korciło, żeby jednak wsiąść na koła 28"?
Dex
Dex
11 years, 4 months ago
A great looking bike and I love the details of your knowledge about the bike and how it was made. I just realized I don't know much about bikes compared to you. Nice site!